Ohlédnutí za Veganskými hody

Ve středu 14. prosince uspořádal Kulturní kolektiv předvánoční Zimní veganské hody inspirované letními veganskými hody, které se konají např. v Praze či Bratislavě. Akce se konala v podvečerních hodinách v jednom z nevyužívaných domů v brněnských Kohoutovicích a zúčastnilo se jí asi 40 lidí.

V hale monstrózní vily, která je již více než deset let předmětem soudních sporů, organizátoři uklidili a připravili zde provizorní stoly. Po 18. hodině se začali scházet první účastníci akce a stoly se pomalu začaly plnit veganskými dobrotami. Na zahřátí byl k dispozici teplý čaj a svařené víno, z jídel guláš, saláty, pomazánky, pizza, sušenky,… „Cílem akce bylo nejen upozornit na velké množství nevyužívaných domů, ale také na nevyužité jídlo. Proto byla většina pokrmů freeganských, to znamená, že suroviny k jejich vaření a pečení jsme našli v kontejnerech a popelnicích, “ vysvětlila jedna z organizátorek. A na otázku proč právě hody veganské odpověděla: „Protože stravovat se můžeme plnohodnotně i bez toho, aby někdo trpěl.“

Hala byla po celý večer osvícena velkým množstvím svíček a z rádia hrála hudba. Stěny domu byly využity k vystavení obrázků, které vznikly během letního happeningu v Lužánkách a pro jejichž umístění zatím nebyl nalezen vhodný objekt. (viz. článek Výtvarná dílna pod dohledem). K dispozici byly barvy a štětce a každý mohl sbírku rozšířit o svůj výtvor.  Většina účastníků se také vydala na prohlídku domu, aby odhalila, jaký dopad měla na původně luxusní vilu léta chátrání.

Je žalostné kolik vzniká novostaveb a zároveň ,umírá´ tolik krásných domů. Jsme rádi, že jsme společně jeden z nich dnes oživili, i když jen na pár hodin,“ shrnuli organizátoři veganské hodování a uvedli, že již chystají další akci.   


Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s